WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Stany Zjednoczone przeznaczą ogromne pieniądze na badania nad SI

Środowiska naukowe w Stanach Zjednoczonych często narzekają na sposób ich finansowania. Teraz jednak, przynajmniej w odniesieniu do badań nad sztuczną inteligencją, ich autorzy nie powinni mieć powodów do narzekań.

Wszystko za sprawą faktu, że Biały Dom zamierza podwoić budżet związany z rozwojem SI. Ma on wynieść 2 miliardy dolarów, a strumień pieniędzy powinien popłynąć również w stronę technologii związanych z komputerami kwantowymi. W tym przypadku budżet powinien opiewać na 860 milionów dolarów.

Czytaj też:

Tego typu działania prowadzone przez amerykańskie władze są oczywiście elementem walki technologicznej z Chinami. Amerykanie liczą, że dodatkowe fundusze wzmocnią pozycję Stanów Zjednoczonych na rynku, a może nawet doprowadzą do powstania kolejnych rynkowych gigantów, jak obecnie Facebook czy Google.

Co ciekawe, szczodrość rządzących powinna także obejmować naukowców z NASA. Od wielu lat trwały bowiem batalie – nie o zwiększenie budżetu, ale wręcz o jego ochronę przed cięciami. Teraz jednak ogłoszono, iż NASA może uzyskać w 2021 roku dodatkowe trzy miliardy dolarów finansowania.