Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie ogromnego nietoperza. Autorzy zdjęcia twierdzą, że jest wielkości człowieka

pandemia

Tzw. acerodony grzywiaste, zwane również psami latającymi, w istocie są po prostu gatunkiem nietoperza. Występują na terenie Azji i osiągają naprawdę duże rozmiary – choć daleko im do gabarytów dorosłego człowieka.

Szczególnie imponujący są przedstawiciele gatunku Acerodon jubatus, osiągający rozpiętość skrzydeł rzędu 1,5-1,7 metra. Osobnik widoczny na poniższym zdjęciu wydaje się jednak wyjątkowo duży. Wyjaśniamy: jest to zasługa odpowiedniej perspektywy, z którą możemy się spotkać również w innych przypadkach, np. na zdjęciach z serwisu Instagram. W rzeczywistości acerodony grzywiaste mają nie więcej niż 40 centymetrów długości.

Co ciekawe, nietoperze z rodzaju Megachiroptera mogą wyglądać naprawdę przerażająco, lecz pozory mogą mylić. Są to bowiem dość przyjazne zwierzęta, żywiące się m.in. owocami. Czasami zdarza się, że ten latający gigant zje owada, ale zazwyczaj jest to przypadkowe spotkanie, nie efekt polowania.

Rudawki wielkie różnią się też od mniejszych nietoperzy w innych kwestiach. Nie posiadają zdolności do echolokalizacji, ponieważ nie potrzebują dodatkowych udogodnień, aby znaleźć swoje (nieruchome) pożywienie. Zamiast tego używają swojego doskonałego wzroku i zmysłu węchu, co ułatwia im lokalizowanie owoców.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News