Reklama
aplikuj.pl

To pierwsza taka płyta główna na rynku. Onda H610M+ łączy wsparcie DDR4 i DDR5

Onda H610M+, wsparcie DDR4 i DDR5

Procesory Alder Lake i zapewne również Raptor Lake zapiszą się na kartach historii jako te ostatnie, które wspierały standard DDR4 i jedyne, które zachowały wsparcie dla obu generacji pamięci operacyjnej. Tę wyjątkowość jeden z chińskich producentów postanowił przekuć na zaletę, opracowując płytę główną Onda H610M+, która łączy wsparcie DDR4 i DDR5.

Płyta główna Onda H610M+ wspiera DDR4 i DDR5

Chińska firma Onda zaprezentowała światu płytę główną H610M+, która posiada slot pamięci DDR4 i DDR5 oraz gniazdo dla procesorów Intel Core 12. generacji. Dzięki temu obsługuje moduły pamięci DDR4-3200 i DDR5-4800 o maksymalnej pojemności 32 GB i najpewniej (co rozumie się samo przez się), nie pozwala na działanie obu modułów jednocześnie. To oznacza, że ta płyta główna nie może obsłużyć konfiguracji DDR w ramach Dual-Channel, co bezpośrednio uderza w wydajność.

Czytaj też: Nowy zewnętrzny wyświetlacz Apple, czyli tańszy Pro Display XDR doczeka się następcy

Chociaż nie znamy ceny, ta nie powinna być zbyt wysoka nawet jak na taką unikalność modelu, która może być w rzeczywistości dla większości użytkowników po prostu wadą. Pod kątem pozostałej specyfikacji Onda H610M+ sprowadza się do formatu microATX, procesorowi dedykuje 8-fazowy system zasilania z dodatkowym 8-pinowowym złączem zasilania, a kartom rozszerzeń jedno gniazdo PCIe 5.0 x16 i jedno PCIe x1 do rozbudowy. Dla pamięci masowej dedykuje 3 porty SATA III oraz jeden slot M.2 PCIe 3.0×4. Panel tylny również należy do tych z rodzaju ubogich, choć na szczęście zestaw 2xUSB 2.0, 2x USB 3.0, Combo PS/2, RJ-45 i wtyków audio uzupełnia port VGA i HDMI.