Reklama
aplikuj.pl

Opatrunek zużywa energię elektryczną w walce z bakteriami

bakterie, biofilm bakteryjny, opatrunek, rana, leczenie rany, walka z bakteriami

Nowe badanie wykazało, że można zwalczać infekcje bakteryjne za pomocą słabego pola elektrycznego. Opatrunek oferujący ten nowatorski sposób leczenia ran został właśnie zaakceptowany przez FDA.

Ponad 80% zakażeń bakteryjnych związanych jest z biofilmem bakteryjnym. Powstaje on, gdy komórki bakteryjne przywierają do siebie i tworzą śluzowatą substancję. Ma to bardzo często miejsce przy ranach albo wszczepionych urządzeniach medycznych. Takie biofilmy są bardzo ciężkie do całkowitego wytępienia.

Czytaj też: Implanty mózgu wielkości ziarnka piasku coraz bardziej prawdopodobne

Nowe badanie sugeruje, że słabe pole elektryczne może zapobiegać powstawaniu biofilmów i rozkładać te już istniejące. Naukowcy nazwali opatrunek posiadający pole elektryczne opatrunkiem WED (wireless electroceutical dressing).

Może on samodzielnie generować jeden wolt energii elektrycznej. Dzieje się tak dzięki reakcjom elektrochemicznym wyzwalanym po kontakcie z płynami ustrojowymi w ranie. Pole elektryczne jest nieszkodliwe dla pacjenta i wystarczająco silne, aby rozbić film bakteryjny.

Być może w przyszłości to właśnie takich opatrunków będzie używało się do leczenia ciężko gojących się ran. Jest też bardzo mało prawdopodobne, aby bakterie wytworzyły odporność na tego typu terapię.

Czytaj też: Robot w kształcie latającego wieloryba dostarczy leki do naszego ciała

Źródło: Newatlas