WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Opisano nieznany wcześniej wiek geologiczny

W oparciu o materiały znalezione na terenie Japonii, naukowcy wyodrębnili nieznany wcześniej okres geologiczny w historii naszej planety.

Chodzi o tzw. chibanian – nazwa wywodzi się od Chiby, japońskiej prefektury, w której znaleziono poddane analizom osady. Na tej podstawie eksperci mogli stwierdzić, że nowo opisana epoka rozciągała się od 770 000 do 126 000 lat temu.

Wyróżniającym wydarzeniem z tego okresu było ostatnie odwrócenie ziemskich biegunów. Wtedy to biegun południowy i północny zamieniły się miejscami, co pozostawiło ślady w skałach. W przypadku osadów na terenie Chiby zapiski geologiczne były na tyle wyraźne, że badacze mogli je „odczytać”.

Wspomniane zdarzenie zyskało miano odwrócenia Brunhesa-Matuyamy. Nie ma jednak pewności co do tego, ile ono trwało. Obecne przypuszczenia sugerują, iż miało ono miejsce na przestrzeni od kilkudziesięciu lat do nawet kilkunastu tysięcy lat. Dokładniejsza analiza znalezionych skał może dostarczyć kolejnych informacji oraz pozwoli przewidzieć, kiedy w przyszłości nastąpi kolejne tego typu zjawisko.