WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Opracowano sensor wykrywający gromadzący się lód na skrzydłach

Wznoszące się wysoko samoloty pasażerskie są w niektórych regionach i porach roku narażone na gromadzenie się lodu na ich skrzydłach. To jest podobno główną przyczyną wypadków lotniczych, a jako że za jego wykrycie odpowiada sam ludzki personel, to naukowcy postanowili wyeliminować szansę na błąd ludzki w tak krytycznej sprawie. 

Czytaj też: Ile trwało ostatnie odwrócenie ziemskiego pola magnetycznego?

Stworzyli więc sensor wykrywający gromadzący się lód na skrzydłach, który wykorzystuje mikrofale do natychmiastowego wykrycia tworzenia się lodu, który może nie być widoczny dla pilotów lub załóg naziemnych. Opracowano go w Okanagan Campus w kanadyjskim uniwersytecie British Columbia i niektórzy mogą go kojarzyć, jako zwyczajny płaski czujnik rezonatora mikrofalowego. Składa się z metalu osadzonego na cienkim arkuszu tworzywa sztucznego, który jest wystarczająco wytrzymały, aby wytrzymać wystawienie na działanie czynników atmosferycznych, a ponadto jest łatwy i niedrogi w produkcji.

Działa poprzez pomiar, w jaki sposób częstotliwość rezonansowa, amplituda i rozproszenie emitowanych mikrofal są zmieniane przez wodę, mróz lub lód, które mogą znajdować się na jej powierzchni. W rezultacie w testach laboratoryjnych był w stanie wykryć tworzenie się szronu w ciągu kilku sekund od schłodzenia poniżej zera. Dla porównania, ludzcy obserwatorzy nie widzieli żadnego szronu, dopóki czujnik nie siedział w temperaturze -10°C przez około dwie minuty, co (jak na warunki laboratoryjne) było bardzo złym wynikiem.

Jak to jednak będzie z zastosowniemtechnologii? Nie wiadomo, choć profesor Mohammad Zarifi twierdzi, że:

Nie zdziwiłbym się, gdyby linie lotnicze zaczęły stosować tę technologię nawet na nadchodzącą zimę.

Czytaj też: Nowe zdjęcia z teleskopu Hubble’a pokazują piękno chmur Jowisza

Źródło: New Atlas