WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Opracowano sposób zabezpieczenia stali nierdzewnej przed odciskami palców

Jeśli nie znosicie czyszczenia zabrudzonych powierzchni ze stali nierdzewnej z odcisków palców, które przylegają do tego materiału, jak nic innego, to powinniście się tym zainteresować. Niemieccy badacze opracowali bowiem zupełnie nowy sposób zabezpieczenia stali nierdzewnej przed odciskami palców.

Czytaj też: Sonda Juno odkryła tajemnicze prądy w magnetosferze Jowisza

Chociaż nie brzmi to, jak jakaś rewolucja, to stal nierdzewną znajdziemy na wielu urządzeniach AGD (lodówki, kuchenki) oraz przedmiotach użyteczności publicznej (np. barierki). Nic dziwnego więc, że niemiecka firma FEW Chemicals i zespół Instytutu Mikrostruktury Materiałów i Systemów Fraunhofera postanowił to właśnie ten materiał wziąć pod celownik.

Opracowana powłoka jest super hyrdo- oraz oleofobowa, dzięki czemu odpycha z powodzeniem wodę oraz tłuszcz, który generuje nasza skóra. Ponadto zawiera drobne cząstki, które nadają powlekanej powierzchni stali mikroskopijnie szorstką teksturę, która składa się z mini szczytów i dolin. W rezultacie każdy tłuszcz, który się klei, przylega tylko do szczytów, nie docierając do dolin poniżej, dzięki czemu ma mniej miejsca na kontakt. To jednak nie koniec, bo cała struktura tego lakieru sprawia, że światło odbijane z elementów, na których już te odciski palców jakoś się znalazły, wygląda identycznie, jak obszary czyste.

Teraz naukowcy opracowują różne wersje lakieru oraz testują je pod wieloma kątami z nadzieją, że będzie gotowy do produkcji na dużą skalę do końca 2020 roku.

Czytaj też: Czy Pentagon użył kleszczy jako broni biologicznej?

Źródło: New Atlas