Orange zablokuje telefon jeśli nie płacisz rat

Orange zablokuje telefon osobom, które nie spłacają rat za sprzęt. Teraz mamy już komplet, bo na taki krok zdecydowali się wszyscy najwięksi operatorzy.

Blokada IMEI nie jest nowością

Orange długo zwlekał z wprowadzeniem blokady IMEI dla telefonów kupionych na raty. Takie mechanizmy są obecne na rynku już ponad dwa lata. Niektórzy powiedzą, że to nieuczciwe lub drastyczne. Ale łatwo jest zrozumieć operatorów. Niepłacenie rat jest dużym problemem i powoduje duże straty finansowe. Skoro tradycyjne upomnienia nie działają, trzeba sięgnąć po bardziej drastyczne metody.

Czytaj też: Orange zablokuje telefon jeśli nie płacisz rat. To nie jest nowy mechanizm

Uważaj kupując telefon pochodzący z Orange

Zgodnie z regulaminem sprzedaży ratalnej, Orange już od dłuższego czasu może blokować numery IMEI w przypadku braku spłaty rat. Operator zwlekał z wprowadzeniem zapisów w życie do czasu stworzenia specjalnej strony internetowej.

Czytaj też: Podzielony ekran Street View. Funkcja tylko dla Androida

Pod tym adresem możemy sprawdzić, czy telefon o danym numerze IMEI ma płacone raty w Orange. To pozwoli zweryfikować, czy urządzenie które chcemy kupić jest bezpieczne. Jeśli jego obecny właściciel nie płaci rat, kupimy telefon, który może zaraz przestać działać. Teraz możemy to zweryfikować.