Reklama

Orange zapowiada start sieci 5G. Razem z nimi powinien ruszyć T-Mobile

W myśl sławetnej zasady nie chcemy, ale muszem, Orange zapowiada start sieci 5G. Z pomarańczowej sieci piątej generacji skorzystamy już na początku wakacji. Ze względu na współdzielenie nadajników, w podobnym czasie powinna ruszyć sieć 5G T-Mobile.

Orange bronił się przed 5G, ale nie ma wyjścia

Choć było wiadomo, że Orange od dawna buduje sieć 5G w paśmie sieci LTE – 2100 MHz, oficjalne stanowisko sieci mówiło jasno – najpierw aukcja i pasmo 3,4 – 3,6 GHz. Ale rynek brutalnie powiedział, że nic z tego. Aukcja czeka na oficjalne anulowanie i bardzo możliwe, że nie wróci w tym roku.

Czytaj też: Rusza procedura odwołania aukcji 5G

Orange musiał więc zrobić coś, a najprostszym wyjściem było zrobienie tego, co robią wszyscy.

Czytaj też: Testujemy 5G Plusa. Sieć spełniła moje oczekiwania

5G w Orange ruszy 1 lipca – #hello5G

Pod hasłem #hello5G Orange ruszy z siecią 5G już 1 lipca. Wykorzysta do tego posiadane pasmo 2100 MHz, w którym obecnie działa sieć LTE. Na starcie dostępnych będzie 1600 stacji bazowych, w zasięgu których znajdzie się 6 mln klientów, m.in. w Łodzi, Krakowie, Warszawie i Katowicach.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:

Orange Polska zawsze oferuje klientom indywidualnym i biznesowym usługi łączności oparte na sieciach najnowszych generacji: światłowodach, 4G, wkrótce również 5G. Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci.

To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji.

Orange nie zamierza przy tym rezygnować z dalszych testów 5G w paśmie 3,4 – 3,6 GHz oraz 26 GHz, które prowadzi już od dłuższego czasu.

T-Mobile też powinien ruszyć 1 lipca

Orange i T-Mobile dzielą ze sobą większość infrastruktury, więc startu obu sieci 5G powinniśmy się spodziewać w tym samym czasie. Tym bardziej, że zapowiedzi Magentowych odnośnie liczby stacji bazowych oraz zasięgu pokrywają się z tymi przedstawionymi przez Orange.

Cały czas nie wiadomo co z Play. Fioletowi teoretycznie już dawno ruszyli z 5G na 2100 MHz, ale ciągle nie wiadomo, aby ktokolwiek miał możliwość z niej korzystać.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News