Reklama
aplikuj.pl

Orange ma najlepszą sieć w Polsce. W zleconym przez siebie badaniu

orange test jakosci sieci

Wygląda na to, że Orange pozazdrościł T-Mobile wygranych w badaniu jakości sieci i też postanowił być „Best in test”. W ostatnim badaniu magentowych przewaga T-Mobile nad Orange była niewielka. W badaniu Orange przewaga Pomarańczowych nad T-Mobile jest… niewielka.

Badanie jakości sieci Orange. Metodologia testów

Firma Systemics – PAB przeprowadzała testy wszystkich polskich sieci komórkowych na przełomie sierpnia i września 2020 roku. Na zlecenie Orange. Było to tzw. drive testy. Czyli testerzy jeździli po kraju i sprawdzali jak działa sieć w miastach oraz pomiędzy nimi. W sumie pokonanych zostało 6 200 km, wykonanych zostało ok 4 660 godzin rozmów oraz ok 2 900 testów transmisji danych.

Orange test jakości sieci
Na takich trasach testowano jakość sieci

Do testów połączeń głosowych był wykorzystywany smartfon Samsung Galaxy S10. Na jedno połączenie przeznaczano 115 sekund. Samo połączenie trwało 85 sekund, a jego zakończenie 15 sekund.

Czytaj też: Dużo Internetu w Plusie na kartę

Jakość Internetu testowano za pomocą smartfonu Sony Xperia XZ2. Testowano 7-sekundowe obciążenie sieci dla pobierania i wysyłania danych, pobierano 3 MB danych oraz wysyłano 1 MB, sprawdzane były cztery strony internetowe oraz streaming w serwisie YouTube.

Na łączny wynik testu składały się dwie rzeczy – 40% wyniku to test połączeń głosowych, a 60% to test transmisji danych.

Czytaj też: Darmowe gigabajty od T-Mobile przez weekend

Wyniki testów – Orange przed T-Mobile i… ?

Na 1000 możliwych punktów w ogólnej ocenie Orange zdobył 944,9. Drugie miejsce przypadło T-Mobile z wynikiem 941,5 punktu. Rzecznik prasowy Orange zdradził, że Operator 4 to właśnie T-Mobile. Kim są Operator 3 oraz Operator 4? Tutaj możemy tylko zgadywać, który z nich to Play, a który Plus.

Orange test jakości sieci

Sieć Orange okazała się najlepsza pod względem połączeń głosowych w małych miastach, z kolei nieznacznie przegrała z T-Mobile w dużych miastach. Pomarańczowi mieli najlepszą transmisję danych w obu kategoriach.

Czytaj też: Wyniki Play rosną. Przychody najwyższe od końcówki 2018 roku

Orange test jakości sieci

A tak wyglądały pozostałe testy transmisji danych.

Orange test jakości sieci

Jeśli podobny test zrobią Plus lub Play – ciężko będzie im uwierzyć

Można było się spodziewać, że zwycięzcą testu realizowanego na zlecenie Orange, wygra Orange. Nie oznacza to, że test był niewiarygodny. Pomarańczowi dzielą większość sieci z T-Mobile, a ich wyniki są do siebie zbliżone. W maju, w teście zleconym przez T-Mobile wyniki wyglądały następująco (Orange był drugi).

Orange test jakości sieci

Na podstawie obu badań możemy założyć, że faktycznie Orange i T-Mobile mają najlepsze sieci w Polsce. Szczególnie, że cyklicznie potwierdzają to dane zbierane przez Speedtest.pl oraz RFBenchmark. Gdyby podobne badanie zlecił Play lub Plus i w nich wygrali, coś mogłoby to wyglądać podejrzanie.

Czytaj też: Z sieci 5G korzysta już ponad 9 mln Koreańczyków