Reklama
aplikuj.pl

Orbex wydrukował w 3D rekordowo duży silnik rakietowy

Brytyjski startup kosmiczny Orbex zaprezentował największy na świecie silnik rakietowy stworzony dzięki technice druku 3D. Jednoczęściowy, kriogeniczny silnik napędzany paliwem zostanie umieszczony w rakiecie Orbex Prime. Prawdopodobnie zapewni on większą moc niż dotychczas stosowane silniki, nawet te o większych gabarytach. 

Według Orbex, Prime jest do 30 procent lżejszy i 20 procent bardziej wydajny niż inne rakiety w tej samej kategorii. Wynika to z tego, że silnik został wydrukowany w jednym kawałku, a nie zmontowany z kilku części, eliminując wady wynikające z konieczności łączenia elementów.

Czytaj też: Grecy tworzą miejską architekturę dzięki drukowi 3D oraz plastikowym odpadom

Ponadto rakieta jest zasilana przez centralny zbiornik z włókna węglowego wypełniony biopropanem, który jest dodatkowo otoczony zewnętrznym zbiornikiem z ciekłym tlenem. Biopropan to propan wytwarzany z biomasy i odpadów rolniczych, ale chemicznie identyczny z propanem pochodzącym z paliw kopalnych.

Pierwszy lot Orbex Prime zaplanowano na 2021 r. i w jego ramach zostanie przetransportowany ładunek od Surrey Satellite Technology Ltd. Program związany z Orbex Prime jest rozwijany dzięki dotacji w wysokości 5,5 miliona funtów od brytyjskiego rządu. Z kolei 23,5 miliona funtów przeznaczono dla Lockheed Martin, która buduje obiekty rakietowe w Sutherland oraz nowy system rozmieszczenia satelitów o nazwie Launch Orbital Manewring Vehicle.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Orbex]

Czytaj też: Rosja faktycznie może zbudować rakietę napędzaną energią jądrową