Zespół naukowców pod kierownictwem Hae Jung Sona z Centrum Badań nad Zaawansowaną Fotowoltaiką Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (via Nano Energy) rozwiązał jeden z największych problemów szczególnego rodzaju fotowoltaiki.
Najnowsze osiągnięcie naukowców w zakresie rozwoju organicznych paneli słonecznych ma przyspieszyć ich wejście na rynek
Naukowcy najpierw zidentyfikowali czynniki odpowiadające za spadek wydajności organicznych paneli słonecznych o dużych powierzchniach, a następnie opracowali nowy polimerowy materiał dodatkowy do rozwoju technologii organicznych ogniw słonecznych o dużej powierzchni. Dla przypomnienia, to ogniwa trzeciej już generacji, które zyskują coraz większą popularność jako kluczowa technologia pozyskiwania energii z promieni słonecznych w miastach.
Nadal jednak dręczy je bolączka niskiej wydajności przez zbyt małą stabilną i trwałą powierzchnię fotoaktywną (to ta, która zbiera światło słoneczne i przekształca je w energię). Wspomniany zespół postanowił jednak rozwiązać ten problem i skupił się na składzie warstwy fotoaktywnej w organicznych ogniwach słonecznych, a także na procesie jej wytwarzania.
Czytaj też: Roślinny sprej zamiast plastiku. Powstało nowe biodegradowalne i antybakteryjne opakowanie na żywność
W ramach wspomnianych badań stworzono trójskładnikowe warstwy fotoaktywne z dodatkami polimerowymi, które zapobiegają agregacji warstw fotoaktywnych i zwiększają wydajność ogniw słonecznych oraz ogólną stabilność przed wzrostem temperatury wywołanym światłem podczas pracy. Testy wykazały, że całkowita sprawność organicznych ogniw słonecznych wykonanych z tym nowym polimerem wyniosła 14,7%, co oznacza 23,5-procentowy wzrost wydajności. Z kolei zdolność do zachowania ponad 84% sprawności początkowej przez 1000 godzin w temperaturze 85°C potwierdziła zarówno wydajność, jak i stabilność.