WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Orzeszki ziemne dla alergików

Naukowcy z The University of Western Australia dołączyli do globalnego programu mającego na celu zidentyfikować geny w orzeszkach ziemnych, które odpowiadają za reakcje alergiczne u ludzi. Naukowcom udało się już zidentyfikować geny owych owoców. Badanie zostało opublikowane w  PNAS. Odkrycie to także doprowadzi do zwiększenia wydajności plonów oraz wartości odżywczej.

Orzeszki ziemne są ważnym źródłem pożywienia a także są jednymi z największych upraw na ziemi. Są one hodowane w ponad 100 krajach, które rocznie produkują ich ponad 42 mln ton. Natomiast alergie na nie ma około 3% populacji. Powodują one bardzo ostrą reakcję, która wymaga natychmiastowej pomocy. Profesor Varshney mówi:

To odkrycie zbliża nas o krok do stworzenia orzeszków, które będą przynosiły korzyści w skali globalne. Będziemy także w stanie wyprodukować orzeszki ziemne, które mają więcej korzyści zdrowotnych.

Następnym krokiem badanie jest zmienianie genów, które naukowcy odkryli w badaniu. Mają oni nadzieję na rozwój nowych, lepszych odmian orzeszków ziemnych.

Źródło: http://phys.org/