Inżynierowie opracowali właśnie drukarkę 3D G3D2 do drukowania stopionego szkła, która łączy w sobie zintegrowany cyfrowo trójstrefowy system kontroli termicznej z czteroosiowym systemem sterowania ruchem do produkcji na skalę przemysłową.
Brzmi to może niezbyt spektakularnie z obecnego punktu widzenia, ale wystarczy przypomnieć to, że szkło nadal jest jednym z najtrudniejszych materiałów do zastosowania w drukarkach 3D. Wprawdzie do tej pory projektowanie maszyn do produkcji elementów ze stopionego szkła na masową skalę było możliwe, ale problem leżał w nadawaniu im kształtów. I to bardzo duży. Wszystko przez to, że szkło wymaga nie tylko ekstremalnych temperatur roboczych, ale również złożonego pod kątem chemicznym materiałów. To z kolei zapewniło wszystkim specjalistom wyzwanie związane z jego projektowaniem i produkcją. Całość dopełnia oczywiście to, że szkło jest po prostu kruche i podatne na koncentrację naprężeń.
Czynniki te zostały jednak przezwyciężone w projekcie Massachusetts Institute of Technology. Mowa o nowym typie drukarki 3D (G3DP2), który przeskakuje problemy, będąc w stanie wydrukować szklany obiekt o różnych kształtach końcowych. Całość sprowadza się do tego, że ruchoma podstawa opuszcza drukowany obiekt coraz niżej i niżej, dając pole do popisu głowicy drukującej. Test obejmujący drukarkę wykazał, że może produkować 3-metrowe szklane kolumny spełniające kryteria geometrycznej złożoności, dokładności, wytrzymałości i przezroczystości. Teraz autorzy muszą tylko zadbać o osiągnięcie szybszego wskaźnika produkcji i niezawodność.
Czytaj też: Modele zastawek serca drukowane 3D
Źródło: 3dprint, Digitaljournal