Reklama
aplikuj.pl

Ośmiornice mogą śnić niczym ludzie, choć z pewnymi różnicami

ocean

Naukowcy z Federal University of Rio Grande do Norte zauważyli, że ośmiornice przechodzą przez dwie różne fazy snu – aktywną i pasywną. Aby to udowodnić, autorzy badania nagrywali 4 osobniki z gatunku Octopus vulgaris.

Filmy były tworzone za dnia i w nocy, a łącznie udało się zgromadzić ponad 180 godzin nagrań. Za dnia zwierzęta spały przez ponad połowę czasu. Kiedy ich sen jest spokojny i długotrwały, ośmiornice mają zamknięte oczy, miarowy oddech i bladą skórę. W tej pasywnej fazie co 30-40 minut ma miejsce okres aktywnego snu, trwający ok. 1-2 minut.

Czytaj też: Jaki jest wpływ używania smartfona na sen?

W czasie aktywnej fazy u ośmiornic obserwowano zmiany kolorów. Na ich skórze pojawiały się też charakterystyczne brodawki. Oczy i ramiona przedstawicieli gatunku Octopus vulgaris również się poruszały, natomiast ich przyssawki ulegały kurczeniu.

Ośmiornice najprawdopodobniej doświadczają snu podobnego do fazy REM

Aby przekonać się, czy ośmiornice faktycznie śnią, naukowcy zaprezentowali im filmy ukazujące kraby. W normalnych warunkach tego typu materiał pobudzał głowonogi, jednak w tym przypadku nie zareagowały one na bodziec. Podobny wzorzec snu występuje u ptaków i gadów. Naukowcy przypuszczają, że aktywna faza snu u ośmiornic może być podobna do REM u ssaków. To właśnie na tym etapie doświadczamy snów.