Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego ośmiornice posiadają tak złożone mózgi?

ocean

Ośmiornice zdecydowanie nie należą do zwykłych zwierząt. Ich budowa oraz inteligencja sprawiają, że wydają się przedstawicielami pozaziemskiej cywilizacji.

Oczywiście taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, jednak faktem pozostaje, iż mózgi tych organizmów są zaskakująco złożone. Autorzy badań w tej sprawie przeprowadzili śledztwo, którego wyniki są dostępne w formie pre-printu w serwisie bioRxiv. Artykuł sugeruje, że mózgi ośmiornic ewoluowały w podobny sposób jak ludzkie.

Czytaj też: Wampir sprzed 330 milionów lat. Ten głowonóg zmieni postrzeganie ewolucji ośmiornic

Pokazujemy, że główną innowacją RNA u głowonogów miękkokształtnych jest ogromne rozszerzenie repertuaru genów mikroRNA. Jedyne porównywalne ekspansje miały miejsce, co uderzające, u kręgowców. Proponujemy więc, że [mikroRNA, przyp. red.] są ściśle związane z ewolucją złożonych mózgów zwierząt.

wyjaśniają autorzy badań

Ośmiornice posiadają duże ilości miRNA, czyli mikroRNA

MikroRNA, zwane skrótowo miRNA nie kodują białek, lecz odpowiadają za regulowanie ekspresji genów. Dzieje się to za sprawą wiązania tych cząsteczek z mRNA i uniemożliwiania jego translacji na białko. Jako że duża liczba miRNA umożliwia większą kontrolę nad ekspresją genów, to głowonogi są dzięki temu zdolne do generowania większej liczby różnych typów neuronów. To z kolei może wyjaśniać skąd się bierze złożoność mózgów tych zwierząt.

Czytaj też: Mózg sprzed tysięcy lat zachował się w niemal idealnym stanie. Naukowiec wyjaśnił, jak to możliwe

Łącznie naukowcy przeprowadzili analizy 18 tkanek ośmiornicy zwyczajnej. Początkowo zakładali, że za niezwykłymi możliwościami głowonogów stoi edycja RNA, choć w toku badań nie udało się znaleźć większych różnic między ośmiornicami a innymi bezkręgowcami. Kluczowym elementem wydaje się więc miRNA. Analizując wzorce ekspresji miRNA badacze zauważyli, iż ulegają one największej ekspresji w tkankach nerwowych i są obecne już w mózgach młodych osobników.