Nadmierne spożywanie alkoholu czy narkotyków może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Wiele z tych schorzeń można wyleczyć, ale część ciągle się utrzymuje i nie jest łatwo z nimi wygrać.
Naukowcy z Massachusetts General Hospital Recovery Research Institute przeanalizowali wpływ wyleczenia z uzależnień na schorzenia, które są spowodowane przez nadmierne spożywanie alkoholu czy narkotyków. Dane zostały wyciągnięte z narodowego badania przeprowadzonego w 2017 roku. Obejmowało ono ponad 2000 dorosłych osób w USA.
Czytaj też: Intensywne spożywanie alkoholu hamuje rozwój mózgu
Z tej grupy aż 37% ludzi miało jedną z następujących chorób: HIV, choroby wątroby, zakażenia przenoszone drogą płciową, raka, WZW typu C, choroby płuc, serca czy cukrzycę. Badanie wykazało, że wirusowe zapalenie wątroby typu C, choroba płuc, serca i cukrzyca najczęściej występowały u osób po wyzdrowieniu z uzależnienia.
Cukrzyca była najmniej widoczna u osób palących marihuanę. Choroby serca najrzadziej występowały u osób zażywających opioidy. Ogólnie u osób po uzależnieniach ryzyko chorób wzrosło o 4-7%. Ryzyko było jeszcze większe u starszych osób, które wracały do uzależnień. Jak sami widzicie, samo rzucenie uzależnienia to nie wszystko – trzeba jeszcze walczyć z jego konsekwencjami.
Czytaj też: Ile miejsca zajmuje język ojczysty?
Źródło: Medicalnewstoday