Każdy z nas był kiedyś niemowlęciem i mówił dziwne, niezrozumiałe rzeczy. Dopiero później zaczęliśmy uczyć się języka, który stał się dla nas natywny.

Nowe badania sugerują, że nauka języka pomiędzy narodzinami a 18 rokiem życia nie jest taka łatwa. Przeciętna osoba dorosła mówiąca po angielsku musiała dowiedzieć się o 12,5 miliona bitów informacji związanych z językiem.

Bity odnoszą się do informacji przechowywanych jako 0 i 1. Jest to format typowy dla komputerów. Ludzki mózg koduje inaczej informacje, ale obie metody mogą być ze sobą porównywane.

Czytaj też: SI może skutecznie przewidywać śmiertelność

Naukowcy szacują, że w najlepszym przypadku w ciągu jednego dnia dorosła osoba pamięta od 1000 do 2000 bitów informacji dotyczących języka ojczystego. W najgorszym jest to jedynie 120 bitów. Co więcej, wiele z tych 12,5 miliona bitów dotyczy znaczenia słów, a nie gramatyki. Łącznie więc musimy pamiętać ok. 1,5 MB danych dotyczących natywnego języka.

Naukowcy mówią też, że znaczenie słów w wielu językach jest podobne, więc ucząc się nowego nie musimy aż tylko informacji zapamiętywać. Także osoby dwujęzyczne pamiętają ich znacznie mniej.

Czytaj też: Muzyka może wzmacniać działanie leków przeciwbólowych

Źródło: Livescience

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej