Reklama
aplikuj.pl

Oto genialna toaleta promowana przez Billa Gatesa

Ponad dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych, czystych systemów sanitarnych. Ta toaleta może być dużym krokiem w kierunku poprawy tej sytuacji.

Bill Gates wystąpił na konferencji o nazwie Reinvented Toilet Expo. Założyciel Microsoftu zabrał ze sobą na wystąpienie słoik zawierający ludzki kał. Gates rzekomo wskazał słoik kupy i powiedział, że może zawierać „aż 200 trylionów rotawirusów … 20 miliardów bakterii Shigella i 100 000 pasożytniczych jaj”.

Przemowa Gatesa powstała, aby zwrócić uwagę na potrzebę instalacji toalet, które mogą usuwać szkodliwe produkty uboczne z odchodów. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób wśród dwóch miliardów ludzi, którzy nie mają dostępu do czystych urządzeń sanitarnych. Wystawa, która była zwieńczeniem inicjatywy Fundacji Billa i Melindy Gatesów, Reinvent the Toilet, przedstawiła 20 projektów toalet opracowanych przez firmy z całego świata. Większość z nich wykorzystała inżynieryjne rozwiązania do oddzielenia odpadów stałych i płynnych w sposób bezpieczny i bezzapachowy.

Jeden z wiodących projektów, który podobno ma wsparcie Fundacji Gatesa, opracowali naukowcy i inżynierowie z Uniwersytetu w Cranfield. Zdobył już dwie najwyższe nagrody na 2018 International Water Association Product Innovation Awards w Tokio. Pomysł wykorzystuje serię kół zębatych, śrub i komór do oddzielania, czyszczenia i przechowywania odpadów. Mocz jest w międzyczasie oczyszczany i osadzany w komorze przechowywania.

To tylko jeden sposób na zaprojektowanie toalety. Fundacja Gatesa zainwestowała około 200 milionów dolarów w projekty związane z odpadami i urządzeniami sanitarnymi. Targi odbyły się we współpracy z China Council for Promotion of International Trade oraz China Chamber of International Commerce.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: CRANFIELD UNIVERSITY]

Czytaj też: Toalety w starożytnym Rzymie zawierały sprośne żarty