Reklama
aplikuj.pl

Toalety w starożytnym Rzymie zawierały sprośne żarty

Ludzie, którzy korzystali z publicznych toalet w przybrzeżnym mieście Antiochia ad Cragum około 1800 lat temu, prawdopodobnie umilali sobie czas na oglądaniu mozaik zawierających różnorakie żarty. 

Mozaiki z II wieku, znalezione w rzymskiej latrynie na terenie Turcji pokazują dość „dorosłe” sceny. Pojawiła się scena z Narcyzem zafascynowanym własnym penisem i Ganimedesem, któremu ptak czyści genitalia. Narcyz posiada nietypowy długi nos, który ludzie uważali za brzydki według ówczesnych standardów urody. Spogląda w dół, prawdopodobnie podziwiając odbicie jego rzucającego się w oczy penisa.

W mitach Zeus przyjął postać orła, by porwać młodego Ganimedesa i uczynić go podczaszym dla bogów. W scenie przedstawiającej to uprowadzenie, Ganimedes często trzymają kij i bawi się w tzw. toczenie koła. Na obrazie w latrynie mężczyzna zamiast tego trzyma szczypce z gąbką, nawiązując do gąbek, które byłyby używane do czyszczenia toalety. Z kolei Zeus nie jest orłem, ale czaplą, z długim dziobem, przy pomocy którego dotyka penisa Ganimedesa.

Założona w epoce cesarza Nerona w pierwszym wieku, Antiochia ad Cragum mogła mieć populację liczącą ponad 6000 osób. Miasto jest opuszczone od XI wieku. W sklepionej komnacie innego budynku łaźni tuż za bramami miasta, archeolodzy znaleźli ponad 3 000 srebrnych, pochodzących z początku XVII wieku monet z całej Europy i Imperium Osmańskiego. Kilka metrów niżej, pod monetami, archeolodzy odkryli także szkielet.

[Źródło: livescience.com; grafika: Antiochia ad Cragum Excavations]

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli ukryte zabytki i zabudowane przedmieścia z królestwa Izapa