WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oto niezwykle szczegółowa mozaika Marsa uchwycona z orbity

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zapierającą dech w piersiach mozaikę Czerwonej Planety, złożoną ze zdjęć wykonanych przez statek kosmiczny Mars Express. Obraz jest niezwykle szczegółowy i pokazuje złożoną gamę krajobrazów.

Ambitne przedsięwzięcie zwane programem Artemis zakłada przeprowadzenie pierwszego lądowania kobiet na powierzchni Księżyca. Powrót astronautów na satelitę Ziemi jest więc tylko jednym z kroków ku temu celowi. NASA, ESA i ich partnerzy planują wykorzystać zakurzoną powierzchnię Księżyca jako trening, który przygotuje jego uczestników do podbicia Marsa.

Niestety na obecną chwilę eksploracja Marsa ogranicza się do wykorzystania robotów. Maszyny niestrudzenie pracują, aby zrozumieć Czerwoną Planetę – zbierają dane na temat trzęsień ziemi, atmosfery i innych elementów, aby wyjaśnić zagadki dotyczące przeszłości planety.

Czytaj też: Uderzenia asteroid mogły doprowadzić do pojawienia się bieżącej wody na Marsie

Roboty dostarczają nam również oszałamiających widoków przedstawiających Czerwoną Planetę – poruszając się po jej jałowej powierzchni albo latając wysoko nad nią. Ujęcia użyte do stworzenia nowej mozaiki zostały zrobione za pomocą kamery zamontowanej na statku kosmicznym Mars Express. Widoki zostały uchwycone 17 czerwca, gdy sonda wykonała swoją 19 550. orbitę wokół Czerwonej Planety.

Dzięki zdjęciom z orbity zaobserwowano, że czapy polarne, które składają się z zamarzniętej wody i dwutlenku węgla, zanikają, gdy półkula północna doświadcza lata. Z kolei w miesiącach zimowych owe czapy gęstnieją. Widzimy również region zdominowany przez stosunkowo płaskie tereny. Brak kraterów w tym obszarze sugeruje, że powierzchnia tam jest stosunkowo młoda w porównaniu z “podziurawionym” krajobrazem widocznym wokół.

[Źródło: newatlas.com; grafika: ESA]

Czytaj też: W przeszłości na Marsie padały deszcze