WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Uderzenia asteroid mogły doprowadzić do pojawienia się bieżącej wody na Marsie

Analiza marsjańskich meteorytów ujawniła bezprecedensowe szczegóły dotyczące wpływu asteroid na tworzenie tymczasowych źródeł bieżącej wody na Czerwonej Planecie. 

Naklity to grupa marsjańskich meteorytów. Ekscytujące jest to, że meteoryty mogą stanowić dowód występowania ciekłej wody pod powierzchnią Marsa około 633 milionów lat temu. Jednak proces, który doprowadził do powstania tych płynów, był do tej pory zagadką.

Czytaj też: W przeszłości na Marsie padały deszcze

Autorzy badania zauważyli, że wzór deformacji w minerałach dokładnie odpowiada rozkładowi tzw. zwietrzałych żył, które powstały na Marsie. Dostarczyło to informacji o dwóch wielkich wydarzeniach dotyczących tych skał. Pierwsze z nich miało miejsce ok. 633 mln lat temu, kiedy to doszło do powstania krateru na skutek uderzenia asteroidy.

Energia uderzenia była na tyle duża, by rozgrzać zamarznięty lód i wyrzucić wodę przez pęknięcia powstałe na powierzchni Marsa. Co ciekawe, doszło również do drugiego uderzenia, która miało miejsce “zaledwie” 11 milionów lat temu. Teraz badacze poszukują miejsca, w którym mogły powstać naklity, które spadły na powierzchnię Ziemi w 1911 roku. Mając dość dokładne dane dotyczące ich powstania oraz deformacji (na skutek dwóch uderzeń), badacze być może zlokalizują miejsce, w którym znajdowała się ciekła woda.

[Źródło: phys.org; grafika: University of Glasgow]

Czytaj też: Badania na terenie Australii pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie