Reklama
aplikuj.pl

Oto opis ostatnich lat życia w Pompejach przed erupcją wulkanu

Dziesiątki lat przed tym, jak Pompeje zostały pokryte warstwami popiołu na skutek erupcji Wezuwiusza w 79 roku, życie codzienne wypełnione było imprezami i zwykłymi problemami. Tak przynajmniej wynika z niedawno rozszyfrowanego napisu znalezionego na ścianie grobu, który został odkryty w 2017 roku.

Napis opisuje wielkie przyjęcie wyprawione dla zamożnego młodzieńca, który osiągnął dorosły wiek. Zgodnie z napisem, urządził on niesamowitą imprezę, na którą składał się bankiet dla 6840 osób oraz pokaz, w którym przez kilka dni walczyło 416 gladiatorów. Napis mówi również o trudniejszych czasach, w których pojawiał się trwający cztery lata głód oraz dochodziło do publicznych zamieszek.

Czytaj też: Czy dowiemy się kiedy dokładnie nastąpił wybuch Wezuwiusza?

Ze znaleziska wynika, że kiedy bogaty mężczyzna był na tyle dorosły, by mógł nosić „toga virilis” (togę), organizował bankiet i pokaz gladiatorów. Impreza odbywała się „na 456 trójstronnych kanapach, tak, że na każdej kanapie leżało 15 osób”. Skoro na bankiet przyszło 6840 osób, a zapraszano tam tylko dorosłych mężczyzn posiadających prawa polityczne (i biorąc pod uwagę fakt, że ci mężczyźni stanowili prawdopodobnie od 27% do 30% populacji miasta) to całkowita liczebność Pompejów wynosiła około 30 000 osób.

Napis wspomina również o klęsce głodu, podczas której bogaty człowiek pomagał swoim współobywatelom sprzedając pszenicę po obniżonych cenach i organizując dystrybucję darmowych bochenków chleba. Zaledwie 20 lat przed erupcją Wezuwiusza, w 59 roku, podczas pokazu gladiatorów wybuchły zamieszki. Ten sam człowiek pertraktował z cesarzem Neronem o ułaskawienie gladiatorów.

Spoczywającą w grobie osobistością może być Gnaeus Alleius Nigidius Maius, człowiek wymieniony w innych napisach, które opisują go jako bogatego i potężnego mężczyznę, który żył w okolicach 59 roku.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Gdzie się podziali ludzie, którzy przeżyli erupcję Wezuwiusza?