Reklama

Czy dowiemy się kiedy dokładnie nastąpił wybuch Wezuwiusza?

Na ścianie domu, który został wyremontowany w 79 roku znajduje się napis. Znalezisko może pomóc ustalić, kiedy dokładnie w tym roku doszło do śmiercionośnej erupcji Wezuwiusza. 

Naukowcy są niemal pewni co do tego, że wybuch wulkanu nastąpił w 79 roku. Problem w tym, iż trudno ustalić dokładny miesiąc lub porę roku, w której miał miejsce kataklizm. Jak wynika z graffiti umieszczonego na ścianie jednego z domów w Pompejach, do wydarzenia mogło dojść 17 października. Zdaniem archeologów dom był wtedy poddany renowacji, o czym świadczy zdarty gips ze ścian oraz niekompletna podłoga.

Archeolodzy i historycy długo debatowali, kiedy dokładnie Wezuwiusz zniszczył Pompeje. Niektóre kopie listu napisanego przez Pliniusza Młodszego (żyjącego w latach 61-113) do Tacyta (rzymskiego historyka, który żył w latach 56-120) mówią, że erupcja miała miejsce w dniu odpowiadającym 24 sierpnia. Jednak wiele dowodów naukowych sugeruje, iż do erupcji doszło jesienią, a nie w sierpniu. Chodzi m.in. o rozproszenie materiału piroklastycznego, który został rozniesiony przez wiatr typowy dla jesiennej pory we Włoszech. Dodatkowo za tą teorią przemawiają zbiory winogron i granatów, przeprowadzane zazwyczaj później niż w sierpniu. Inny dowód stanowi moneta odnaleziona w Pompejach, którą wybito nie wcześniej niż we wrześniu 79 roku.

Data zasugerowana przez napis na ścianie jednego z domów wydaje się więc całkiem prawdopodobna. Teraz naukowcy zamierzają dokładniej sprawdzić ten trop.

[Źródło: livescience.com; grafika: Pompeii Parco Archeologico]

Czytaj też: Temperatura wywołana erupcją Wezuwiusza doprowadziła do eksplozji czaszek