Zespół naukowców stworzył serię niesamowitych, szczegółowych obrazów przedstawiających mózgi muszek owocowych. 

Obrazy nie są pełnoprawnymi zdjęciami, ale zostały wykonane przez przechwytywanie światła widzialnego. Aby je stworzyć, naukowcy połączyli dwie techniki – jedną, która spowodowała o wiele większy niż zwykle wzrost tkanki mózgowej oraz inną, która umożliwiła wykonanie dokładnych zdjęć tej tkanki bez jej uszkodzenia. Rezultatem jest kolorowa mapa mózgu muszki owocówki o rozmiarze niewiele większym niż ziarnko maku.

Rozwijanie delikatnych tkanek jest trudnym zadaniem, ale może być użyteczne w badaniach neuronaukowych. W wielu przypadkach neurony i ich połączenia są zbyt małe, aby dało się je zobrazować i odwzorować. Dużym ułatwieniem w tej kwestii okazało się technika zwana „mikroskopią ekspansyjną”. Aby technika zadziałała, badacze znaleźli polimer, który wchodziłby do komórek bez ich niszczenia. Potem umieścili go w mózgu myszy. Gdy polimery przenikają do tkanki, badacze doprowadzali do ekspansji polimerów, fizycznie rozszerzając same komórki, aby ułatwić ich badanie.

Aby wystarczająco szczegółowo zbadać rozwinięty mózg, naukowcy zastosowali technikę opracowaną przez innego współautor Erica Betziga. Wykorzystali ją szybkiego skanowania tkanki 3D przy użyciu jedynie światła i mikroskopów. Uzyskali w ten sposób trójwymiarowy obraz przedstawiający obszary mózgu w niesamowitych szczegółach.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Muszki owocówki poruszają się używając astronawigacji

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!