Reklama
aplikuj.pl

Wpływ otoczenia w dzieciństwie na choroby w dorosłości. Pojawiły się niesamowite dane

Prowadzone przez 18 lat badania, które obejmowały 2000 dzieci urodzonych w Anglii i Walii wykazały, że osoby wychowane w ubóstwie, przemocy czy wyłączeniu społecznym wykazują różnice w epigenomie, który reguluje aktywność ich genów.

Różnice te zostały zidentyfikowane w genach, które wcześniej wiązano z przewlekłymi zapaleniami, wystawieniem na dym tytoniowy, zanieczyszczeniem powietrza czy nowotworami płuc. Różnice epigenetyczne były jednak widoczne u dorastających osób, które nie paliły ani nie doświadczały przewlekłych chorób.

Wyniki badania poświęconego tej kwestii ukazały się na łamach JAMA Network Open. Z artykułu możemy się m.in. dowiedzieć, że związane z otoczeniem różnice epigenetyczne mogą powodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Są to np. zaburzenia zdrowia psychicznego, nowotwory, otyłość czy choroby metaboliczne.

Czytaj też: Naukowcy mogli znaleźć sposób na przewidywanie naszej długości życia

Dane do analiz zostały zebrane z baz danych należących do samorządów i wymiaru sprawiedliwości oraz szczegółowych badań mieszkańców dzielnicy. Naukowcy połączyli te złożone informacje z danymi epigenetycznymi pochodzącymi z krwi pobranej od uczestników, gdy ci mieli 18 lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News