Reklama
aplikuj.pl

Otwarto ośrodek bazujący na energii słonecznej na Malediwach

Ekologiczna... sztuczna wyspa.

Otwarto ośrodek bazujący na energii słonecznej na Malediwach
Otwarto ośrodek bazujący na energii słonecznej na Malediwach

Nowojorska firma architektoniczna Yuji Yamazaki Architecture (YYA) może się teraz pochwalić projektem prywatnej wyspy Kudadoo Maldives, która została niedawno otwarta w atolu Lhaviani na Malediwach. Ten ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy zdecydowanie wyróżnia się jednym – imponującym dachem fotowoltaicznym. Firma chciała bowiem zintegrować panele słoneczne z ogólnym projektem wyspy, mając nadzieję na pokazanie tego, co jest naprawdę możliwe w tak zwanej „zrównoważonej turystyce”.

Jak twierdzi sama firma:

Tradycyjnie panele słoneczne są ukryte w dyskretnych miejscach na Malediwach, ale w Kudadoo dach fotowoltaiczny jest zdecydowanie widoczny i staje się ikoną tego miejsca. Koncepcja słoneczna powinna być tak bardzo pouczająca i przekonująca, jak produktywna. W skrócie, zwiedzający mogą ocenić wielkość dachu słonecznego, aby następnie zrozumieć stosunek skali do obsługiwanego przez [dostarczaną przez niego energię] do ośrodka. Budynek wykorzystuje geometrię, która nie tylko maksymalizuje wytwarzanie energii elektrycznej pod kątem, ale także minimalizuje zużycie energii elektrycznej, umożliwiając przepuszczanie światła słonecznego przez szczeliny między panelami, minimalizując użycie sztucznego światła w ciągu dnia.

Po takim wstępie jakoś tak łatwiej uwierzyć w to, że wszystkie panele słoneczne mogą pochwalić się łączną mocą szczytową rzędu 320 kW. Pozwala to na zasilenie trzy-hektarowych wyspiarskie ośrodków bez potrzeby czerpania energii z innych źródeł. Stąd też przewidywania, według których początkowy koszt instalacji kompletnego układu słonecznego pokryje się w ciągu zaledwie pięciu lat. Sama konstrukcja wyspy jest zbudowana głównie z ekologicznych materiałów, takich jak drewno z lasów o zrównoważonej certyfikacji w Kanadzie, Nowej Zelandii i Indonezji. Tamtejsze pomieszczenia mogą się też pochwalić szeregiem cech „domu pasywnego”, przez co mamy rozumieć naturalny przepływ powietrza i odpowiednią ilość światła naturalnego w ciągu dnia.

Na wyspie Kudadoo Maldives znalazły się rezydencje z dwoma lub jedną sypialnią, ogromne prywatne wille, a nawet tarasy z systemem ograniczonego nasłonecznienia w ciągu dnia. Publiczny jest z kolei basen, odkryty taras, restauracja, bar, a nawet piwniczka z winami. Z kolei dostępne aktywności obejmują nurkowanie, żeglarstwo, wędkarstwo, wycieczki i szereg sportów wodnych. Stąd też cena 4000$ za jedną noc dla dwóch osób, do której trzeba jeszcze doliczyć podatek.

Czytaj też: Jacht Silent 55 może przepłynąć dziennie do 100 mil dzięki energii słonecznej

Źródło: New Atlas