Reklama

Pająki pomogą w walce z czerniakiem

Pająki

Odkrycia dotyczące substancji mogących ratować życie w jadzie zwierząt są dosyć powszechne. Nie raz już skorpiony czy pająki dawały nam obiecujące rzeczy na nowe leki. Najnowsze badanie odkryło związek w jadzie pająka z Australii, który może pomóc w walce z czerniakiem.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z QIMR Berghofer oraz University of Queensland. Zainspirowali się oni peptydem Gomesin znalezionym u pająka Acanthoscurria gomesiana. Naukowcy stwierdzili, że peptyd powstrzymuje komórki nowotworowe przed rozpowszechnianiem się a także nie ma toksycznego wpływu na zdrowe komórki skóry. W testach laboratoryjnych większość komórek czerniaka została zlikwidowana, a w badaniach na myszach ich wzrost został spowolniony.

Co ciekawe, naukowcy znaleźli też pozytywny wpływ peptydów na diabły tasmańskie. Są to zwierzęta będące na wyginięciu, które często poddają się chorobie zwanej DFTS (rak pyska diabła). Okazuje się, że peptyd świetnie na to działa, dzięki czemu możliwe będzie w przyszłości ocalenie tych zwierząt. Dalsze badania oczywiście są ciągle w toku.

Źródło: https://newatlas.com/