Reklama
aplikuj.pl

Pajęczy jedwab może zostać wykorzystany w robotyce

Pajęczy jedwab, znany już jako jeden z najsilniejszych materiałów (biorąc pod uwagę jego masę) okazuje się mieć inną niezwykłą właściwość. Może ona doprowadzić do powstania nowych rodzajów sztucznych mięśni lub mechanicznych siłowników.

Włókna sprężyste reagują na zmiany wilgotności. Powyżej pewnego poziomu wilgotności względnej w powietrzu, kurczą się one i skręcają, generując na tyle dużą wytrzymałość, aby stanowić konkurencyjne rozwiązanie w tworzeniu siłowników. Zespół odpowiedzialny za odkrycie przetestował wiele innych materiałów, w tym ludzkie włosy, ale nie znalazł podobnych właściwości.

Czytaj też: Skrzypłocz jest w rzeczywistości pajęczakiem

Pajęczy jedwab jest już znany ze względu na wyjątkowy stosunek wytrzymałości do masy oraz jego elastyczność i wytrzymałość. Wiele zespołów na całym świecie pracuje nad replikacją tych właściwości w syntetycznej wersji włókna opartego na bazie białka. „Białko ma wbudowaną symetrię rotacyjną” – stwierdził Markus Buehler. A dzięki swojej sile skrętnej umożliwia stworzenie nowej klasy materiałów. Teraz, gdy ta właściwość została odkryta, być może uda się ją odtworzyć w syntetycznym materiale. Potencjalne zastosowania są różnorodne: od robotów i czujników, po inteligentne tkaniny oraz ekologiczne generatory energii.

Może się również okazać, że inne naturalne materiały wykazują podobne właściwości, ale wciąż nie zostały one odkryte. Naukowcy sądzą, że materiał mógłby zostać wykorzystany do tworzenia bardzo precyzyjnych siłowników. Wtedy pajęczy jedwab trafiłby m.in. do elektroniki bądź biomedycyny.

[Źródło: news.mit.edu]

Czytaj też: Pajęczy jedwab posłuży jako składnik sztucznej skóry