Reklama
aplikuj.pl

Pakiet eCommerce VAT dotknie także kupujących na Allegro

Allegro smart, zmiany w regulaminie allegro

Wdrażany od początku lipca pakiet eCommerce VAT odczujemy nie tylko podczas zakupów na chińskich stronach, ale również na Allegro.

Nie tylko zakupy z Chin będą droższe

O pakiecie eCommerce VAT słyszymy od ubiegłego roku. Będzie to narzucony odgórnie przez Unię Europejską podatek na towary kupowane spoza UE. Celem jest ochrona unijnych przedsiębiorców, dla których chińscy producenci oferujący produkty za grosze są trudną do zwalczenia konkurencją. Świadczy o tym popularność takich serwisów jak AliExpress czy Wish, na których kupujemy produkty i często nie musimy płacić nawet za wysyłkę. I nawet jeśli musimy na coś czekać około miesiąca to i tak taki zakup się opłaca.

Czytaj też: Zdjęcia Google dostają kolejne interesujące funkcje edycji

Niestety od 1 lipca już tak tanio tam nie będzie, bo nawet przesyłki o wartości niższej niż 22 euro zostaną opodatkowane. Nadal nie do końca wiemy, w jaki sposób VAT będzie rozliczany, przynajmniej jeśli chodzi o platformy spoza Unii Europejskiej.

A jak eCommerce VAT będzie rozliczany na Allegro?

W przypadku rozmów o tym pakiecie często zapominamy, że przecież także na Allegro znaleźć można sporą ilość sprzedawców, którzy swoją siedzibę mają poza Unią Europejską nie mając również w jej obrębie stałego miejsca prowadzenia działalności i wysyłając towar ze swojego magazynu na terenie Unii. Podatek będzie dotyczył właśnie ich.

Czytaj też: Jaka przyszłość czeka współdzielenie kont na platformie Netflix?

Zgodnie z prawem pakiet eCommerce VAT zostanie wdrożony na Allegro 1 lipca 2021 roku. Rozliczenie będzie stało po stronie platformy, która pobierze podatek VAT od sprzedawcy. Przy okazji Allegro będzie musiało także archiwizować wszystkie dany dotyczące transakcji pomiędzy sprzedawcami a kupującymi w celu przedłożenia ich organom podatkowym w razie kontroli.

Oczywiście w rzeczywistości podatek zapłacą klienci, ponieważ ceny produktów czy wysyłki ulegną zmianie. Tego jednak wszyscy się spodziewali, więc nie jest to żadnym zaskoczeniem. Ciekawi jesteśmy tylko, jak duże będą to podwyżki.