WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Palenie marihuany zwiększa liczbę plemników

Mężczyźni, którzy palą marihuanę mogą mieć większą liczbę plemników niż ci, którzy nie próbowali tej używki. Jednocześnie rezultat eksperymentu nie oznacza, że ​​mężczyźni powinni zacząć palić trawkę, aby zwiększyć liczbę plemników.

Jednym z wniosków do jakich doszli badacze jest świadomość, jak mało naukowcy wiedzą o wpływie marihuany na kondycję ludzi pod względem reprodukcyjnym. Wcześniejsze badania sugerowały bowiem, że palenie marihuany może obniżać liczbę plemników u mężczyzn, zwłaszcza wśród regularnych palaczy. Na przykład w 2015 r. badacze z Danii odkryli, że mężczyźni palący marihuanę częściej niż raz w tygodniu mieli liczbę plemników o prawie 30 procent niższą niż osoby nie palące marihuany lub robiące to rzadko.

Tym razem naukowcy przeanalizowali dane uzyskane od 662 mężczyzn, w latach 2000-2017 badano pod względem niepłodności. Mężczyźni odpowiadali na pytania związane z tym, jak często palili marihuanę lub zażywali inne narkotyki. Następnie dostarczyli próbki krwi oraz nasienia. Ogólnie rzecz biorąc, nieco ponad połowa ankietowanych (55 procent) przyznało się do palenia marihuany podczas ich życia, a 11 procent stwierdziło, że nadal to robi.

Czytaj też: Nawet jedno zapalenie marihuany powoduje zmiany w mózgu

Naukowcy zauważyli, że mężczyźni, którzy kiedykolwiek palili marihuanę, mieli średnie stężenie plemników na poziomie 63 milionów plemników na mililitr spermy, w porównaniu z 45 milionami plemników na mililitr spermy wśród tych, którzy nigdy nie palili marihuany. Co więcej, tylko 5 proc

Ale badanie można interpretować na kilka sposobów. Może się zdarzyć, że niski lub umiarkowany poziom palenia marihuany ma korzystny wpływ na produkcję nasienia, ale zbyt częste stosowanie odwraca ten efekt. Może być również tak, że mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu częściej angażują się w „ryzykowne” zachowania, takie jak zażywanie narkotyków; a naukowcy odkryli związek pomiędzy marihuaną i liczbą plemników. ent palaczy miało niższe niż normalne stężenia plemników – czyli mniej niż 15 milionów plemników na mililitr spermy. Wśród mężczyzn, którzy nigdy nie palili marihuany, 12 procent miało niższe niż normalne stężenia plemników.

[Źródło: livescience.com

Czytaj też: Badania wskazują na zwiększone ryzyko związane z marihuaną w całej Europie