Reklama
aplikuj.pl

Samsung stworzył pierwsze pamięci HBM ze sztuczną inteligencją

pamięci HBM ze sztuczną inteligencją, HDM PIM

Firma Samsung Electronics dumnie ogłosiła pierwsze pamięci HBM ze sztuczną inteligencją i to nie tylko swoje, ale na całym świecie.

Pamięci HBM ze sztuczną inteligencją Samsunga

Jest to tym samym pierwsze zintegrowanie układu pamięci o dużej przepustowości z mocą przetwarzania sztucznej inteligencji w postaci HBM-PIM. Nowa architektura przetwarzania w pamięci (PIM) zapewnia potężne możliwości obliczeniowe SI, co przyspiesza przetwarzanie na dużą skalę w centrach danych, systemach obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC) i aplikacjach mobilnych obsługujących sztuczną inteligencję.

Czytaj też: Google Chrome ułatwi korzystanie z wielu kart
Czytaj też: Asus wypuszcza monitor BE24EQSK
Czytaj też:
Sprzedaż dysków SSD w 2020 roku podkreśla jedną przewagę HDD

Aby lepiej to zrozumieć, trzeba wiedzieć, że większość dzisiejszych systemów komputerowych jest oparta na architekturze, która wykorzystuje oddzielne jednostki procesora i pamięci do wykonywania milionów skomplikowanych zadań przetwarzania danych. To sekwencyjne podejście do przetwarzania wymaga ciągłego przesyłania danych w tę i z powrotem, co skutkuje zwalniającym systemem wąskim gardłem.

Czytaj też: Procesor Intel Core i9-11900T dorównuje wydajności Ryzenom
Czytaj też: Czy Nvidia szykuje GeForce RTX 3070 Ti?
Czytaj też: Pierwsze douszne słuchawki planarne Euclid od Audeze

Zamiast tego HBM-PIM przenosi moc obliczeniową bezpośrednio do miejsca przechowywania danych, na których aktualnie wykonywane są operacje, umożliwiając równoległe przetwarzanie i minimalizując ruch danych. Ta nowa architektura zastosowana w istniejącym rozwiązaniu HBM2 Aquabolt firmy Samsung jest w stanie zapewnić ponad dwukrotnie większą wydajność systemu, jednocześnie zmniejszając zużycie energii o ponad 70%.