Reklama

Przezroczyste panele słoneczne na szklarniach mają ogromny potencjał zmiany upraw

Kenia testuje panele słoneczne,

W ramach najnowszego przejawu agrowoltaiki naukowcy z University of Greenwich wraz z rolnikami zaczęli montować przezroczyste panele słoneczne na szklarniach. Po co? Oczywiście z jednej strony w celu generowania „darmowej energii”, a z drugiej po to, aby poprawić stan roślin.

Panele słoneczne na szklarniach kolejnym pomysłem na rozszerzenie farm ekologicznych

Oszczędność miejsca, niezaśmiecanie krajobrazu, czerpanie darmowej czystej energii i na dodatek potencjał poprawy upraw. To w skrócie zalety, jakie ma wygenerować ten projekt realizowany w Hugh Lowe Farms. W celu jego przeprowadzenia naukowcy zamontowali półprzezroczyste pionowe panele fotowoltaiczne po bokach szklarni oraz na dachu.

Czytaj też: Jest tylko jeden tak zaawansowany tunel aerodynamiczny w USA. Naukowcy MIT mają do niego dostęp

Wiosną przyszłego roku badania zostaną rozszerzone o elastyczne panele przymocowane do ścian tuneli. Następnie naukowcy mogą przeprowadzić kolejne badania, aby sprawdzić, czy technologię tę można zastosować na większą skalę. Obecnie chcą zbadać, jak kolorowe panele wpływają na owoce, bo przykładowo światło przechodzące przez panele w kolorze pomarańczowym może sprawić, że rośliny będą bardziej liściaste.