Reklama
aplikuj.pl

Powstał papier wielokrotnego użytku z pyłków kwiatowych

Papier wielokrotnego, pyłków kwiatowych

Na singapurskim Nanyang Technological University powstał papier wielokrotnego użytku, który uzyskuje się z wykorzystaniem pyłków kwiatowych pokroju tych uzyskiwanych na bieżąco ze słonecznika, kamelii czy lotosu. To znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie względem recyklingu.

Przypomina papier do pieczenia, a w rzeczywistości to papier wielokrotnego użytku do stosowania nawet w drukarkach

Ten nowy papier na bazie pyłków kwiatowych sprawia, że można na nim tradycyjnie drukować albo po nim pisać, a następnie wielokrotnie wymazywać go chemicznie. Proces jego stworzenia rozpoczyna się od użycia wodorotlenku potasu w celu usunięcia twardej zewnętrznej powłoki z poszczególnych pyłków kwiatowych. W wyniku tego uzyskuje się żel z miękkiej substancji wewnętrznej, który jest oczyszczany poprzez płukanie w wodzie dejonizowanej.

Następnie żel wlewa się do płaskiej formy i pozostawia do wyschnięcia na powietrzu. Po wyschnięciu w postaci arkusza o grubości 0,03 mm poddaje się go działaniu kwasu octowego, aby uczynić go niewrażliwym na wilgoć. Otrzymany w ten sposób papier jest półprzezroczysty i bardziej miękki względem tradycyjnego, ale można go nadal podawać do tradycyjnych drukarek i wykorzystywać konwencjonalne tonery.

Czytaj też: Intel Core Inside niczym medal na obudowie. Intel naprawdę dba o swoich klientów

Gdyby tego było mało, tekst i obrazy pozostają na papierze nawet po oderwaniu z niego taśmy samoprzylepnej, lub po umieszczeniu papieru w wodzie. Wystarczy jednocześnie zmienić wodę na roztwór alkaiczny i poczekać dwie minuty, aby żel spęczniał i spowodował rozpad warstwy tonera i jej złuszczenie. Pusty papier umieszcza się następnie w etanolu na pięć minut, aby żel ponownie skurczył się do poprzedniego stanu, a następnie wysusza przed ponownym poddaniem go działaniu kwasu octowego i finalnie uzyskuje dokładnie pierwotny stan tego papieru wielokrotnego użytku.