Reklama
aplikuj.pl

Papier zamiast plastiku? Tak przyszłość czeka butelki Coca-Coli

Papierowe butelki Coca-Coli, ale nie tylko

Plastikowe butelki są prawdziwą ekologiczną zmorą. Dlatego jedne z największych koncernów pracują już nad butelkami papierowymi, które byłyby w pełni bio-pochodne i nadawałyby się do recyklingu.

Papierowe butelki Coca-Coli

Spółka Paboco (The Paper Bottle Company) pracuje nad opracowaniem odpowiedniej technologii, która umożliwi wyprodukowanie papierowych butelek. Jest to nie lada wyzwanie, bo pod uwagę trzeba brać nie tylko jej trwałość, ale również to, by butelka nie miała wpływu na smak i jakość zamkniętego w niej produktu.

Aktualnie pierwsza generacja papierowych butelek ma wewnętrzną warstwę z polimerów PET albo rPET. Jesto to bariera pomiędzy płynem a resztą opakowania. W drugiej generacji warstwa ta ma być wykonana z bio-pochodnego PEF, zaś w trzeciej ma powstać butelka, która już całkowicie będzie mogła zostać poddana recyklingowi, a jej pozostawienie w naturalnym środowisku nie wiązałoby się ze szkodliwym rozkładem.

Czytaj też: Helping Hand – polska aplikacja pomoże w walce z depresją

Nie tylko Coca-Cola celuje w takie opakowania. Oprócz nich papierowe butelki chcą wprowadzić Carlsberg, L’Oréal i Absolut. Sama Coca-Cola chce niedługo zacząć testy z pierwszą generacją papierowych butelek na Węgrzech.