Reklama
aplikuj.pl

Parker Solar Probe jest najszybszym stworzonym przez ludzi obiektem. Osiągnął naprawdę imponującą prędkość

Wystrzelona w 2018 r. sonda Parker Solar Probe, której głównym zadaniem ma być badanie Słońca, czyli centralnej gwiazdy Układu Słonecznego, wciąż zbliża się do celu. Niedawno ustanowiła rekord osiągniętej prędkości.

Wystrzelony przez NASA instrument przekroczył bowiem prędkość 532 tysięcy kilometrów na godzinę, rozpoczynając swoje ósme okrążenie wokół Słońca. Parker Solar Probe jest wielkości samochodu osobowego i jest wyposażona w szereg elementów, które mają jej umożliwić rekordowo bliski przelot w pobliżu Słońca. Pomoże jej w tym osłona termiczna z kompozytu węglowego, która utrzyma tamtejsze urządzenia przy „życiu” w temperaturze przekraczającej 1300 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Parker Solar Probe uwieczniła pył krążący wokół Wenus. Zobaczcie nowe zdjęcia

Sonda wykorzysta zestaw instrumentów pokładowych do badania wysokoenergetycznych cząstek znajdujących się w atmosferze Słońca. Dzięki temu naukowcy będą w stanie lepiej zrozumieć czynniki stojące za powstawaniem wiatru słonecznego, który jest emitowany przez naszą gwiazdę i rozchodzi się po całym Układzie Słonecznym.

Parker Solar Probe wykona łącznie 24 przeloty wokół Słońca – jak na razie ma na koncie 8

Parker Solar Probe korzysta z przyciągania grawitacyjnego Wenus, które działa na nią niczym proca wyrzucająca sondę w kierunku Słońca. Czwarty a zarazem ostatni przelot miał miejsce w lutym i przygotował opisywane urządzenie do wykonania ósmego okrążenia wokół centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. W efekcie Parker Solar Probe zbliży się rekordowo blisko do Słońca i osiągnie prędkość, do której nie udało się rozpędzić żadnemu innemu pojazdowi wyprodukowanemu przez ludzi.

Jak do tej pory sonda zbliżyła się na odległość 10,4 miliona kilometrów od powierzchni Słońca. Poprzedni rekordowy rezultat, ustanowiony przez ten sam instrument, opiewał na 13,5 miliona kilometrów i został ustanowiony 17 stycznia. Jeśli chodzi o prędkość, to osiągnięte 532 000 km/h jest znacznie bardziej imponującym rezultatem od styczniowego, wynoszącego 466 600 km/h.

Czytaj też: Powstało niezwykłe zdjęcie Słońca. Zobaczcie obraz stworzony ze 100 tysięcy fotografii

Sonda ma wykonać łącznie 24 przeloty wokół Słońca, co oznacza, że jest już w jednej trzeciej drogi wyznaczającej koniec jej misji. Naukowcy mają nadzieję, że działania Parker Solar Probe umożliwią lepsze zrozumienie istoty wiatru słonecznego, który może mieć katastrofalny wpływ na GPS, satelity i sieci elektryczne. Mówi się nawet o zdobyciu informacji związanych z powstaniem życia na Ziemi. Ostatni przelot wokół Słońca ma się odbyć w 2024 roku.