Reklama
aplikuj.pl

Ogromny pasywny cooler Noctua NH-P1 dostrzeżony w sklepie z ceną

pasywny cooler Noctua NH-P1, pasywny cooler Noctua

Usunięta już oferta w sklepie Newegg przedstawiała wyczekiwany od dłuższego czasu ogromny pasywny cooler Noctua NH-P1, ale na szczęście serwis FanlessTech zrobił zrzuty ekranu na dowód tego, że sklep zaliczył wpadkę.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że to pasywne chłodzenie Noctua nie przejdzie do legendy, bo firma nadal o nim pamięta, choć zapowiedziała je przed dwoma laty na targach Computex 2019 z planem wprowadzania go na rynek w pierwszym kwartale 2021 roku, co zostało przesunięte na drugi kwartał na początku tego roku. Teraz dostaliśmy potwierdzenie, że premiera tego olbrzyma jest już za rogiem, bo jego pojawienie się w sklepie jest tego jasnym znakiem.

Czytaj też: Zakupy w sklepie Morele loterią? Zleciła płatny test i dostała inny monitor

W sklepie pasywny cooler Noctua NH-P1 kosztował sto dolarów, czyli 370 złotych i był objęty 6-letnią gwarancją, co stawia go na poziomie chłodzeń powietrznych z górnej półki, ale nic w tym dziwnego. Ten kolos pozbawiony wentylatorów, które wymuszając przepływ powietrza przez blok radiatora, przyspieszają proces rozpraszania ciepła z samego procesora. Brak tego zjawiska wymaga naturalnie alternatywy, czyli po prostu jeszcze większego i lepiej przemyślanego radiatora.

Czytaj też: Co z następcami helikopterów Little Bird A/MH-6 USA?

Zgodnie z oczekiwaniami pasywny cooler Noctua NH-P1 to kolos, którego sam producent zaleca parować z bezgłośnym wentylatorem, choć co to wtedy za pasywne chłodzenie?

Tak też Noctua NHP1 najwyraźniej odeszła znacznie od swoich tradycyjnych konstrukcji, łącząc z ogromnym aluminiowym blokiem sześć ciepłowodów, zatopionych bezpośrednio w stópce i mających zapewne bezpośredni kontakt z IHSem procesora. Te „rurki cieplne” odpowiadają za przenoszenie ciepła z procesora do masywnego radiatora z szeroko rozstawionymi żebrami.

Tak podniesiony blok nie został opracowany bez przyczyny, a dla wyższej kompatybilności. Chociaż nie znamy jego dokładnych wymiarów, Noctua obiecuje 100% zgodność z gniazdami pamięci i pierwszym gniazdem rozszerzeń PCIe dla większości płyt głównych ATX i microATX. Jednak firma jednocześnie zaleca dorzucenie do zestawu ponoć bezgłośnego 120 mm wentylatora NF-A12x25 LS-PWM, aby zapewnić chłodzeniu większą niezależność od temperatury otoczenia i innego sprzętu wewnątrz systemu.

Czytaj też: Chłodzona cieczą domniemana karta Radeon RX 6900 XTX na zdjęciach

Noctua w tej ofercie nie wyjawiła dokładnej oceny TDP co do procesorów, ale ponoć ten pasywny cooler poradzi sobie nawet z Intel Core i9-9900K i Ryzen 9 3950X, czyli układach o TDP kolejno 95/210 W (PL1/PL2) i 105 W. Więcej dowiemy się jednak zapewne już po oficjalnym debiucie, choć wiemy już, że pasywne chłodzenie Noctua NH-P1 wykorzysta zastrzeżony przez firmę system mocowania SecuFirm2+ oraz kompatybilność z gniazdami Intel LGA115x, LGA1200 i LGA1200xx oraz AMD AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1, a do zestawu dorzuci swoją topową pastę termoprzewodzącą.