Reklama
aplikuj.pl

Jeśli paszporty szczepionkowe zostaną wprowadzone, to będzie trzeba je odświeżać

pandemia

Brytyjskie władze w najbliższych tygodniach zamierzają przetestować organizację imprez masowych, w których będą brali udział zaszczepieni mieszkańcy. Oznacza to, że tzw. paszporty szczepionkowe zbliżają się wielkimi krokami.

Wśród pomysłów na poprawę bezpieczeństwa w dobie pandemii wymienia się m.in. usprawnioną wentylację pomieszczeń oraz testowanie przed i po wydarzeniach. Chodzi nie tylko o festiwale muzyczne, ale także o mecze czy imprezy w klubach nocnych. Raport w tej sprawie, sporządzony na podstawie doświadczeń Brytyjczyków, ma się ukazać pod koniec maja.

Czytaj też: Jak długo szczepionki na COVID-19 będą chroniły przed koronawirusem?

NHS pracuje obecnie nad jednolitym systemem, który umożliwiłby weryfikację, czy dana osoba została zaszczepiona na COVID-19, bądź uzyskała status ozdrowieńca. Cyfrowy lub papierowy dokument mógłby także zawierać informacje o wynikach wykonanych w ostatnim czasie testów na koronawirusa.

Nie we wszystkich imprezach masowych będą konieczne paszporty szczepionkowe

Jednocześnie organizatorzy części testowych imprez zaznaczają, że w ich przypadku nie będą konieczne paszporty szczepionkowe. Na przykład występ na terenie Hot Water Comedy Club w Liverpoolu będzie oparty na testowaniu uczestników, tak, aby zebrać informacje na temat bezpieczeństwa tego typu wydarzeń przed 21 czerwca, kiedy Brytyjczycy zamierzają znieść wszystkie obowiązujące obostrzenia.

Czytaj też: Argentyński prezydent ma koronawirusa. Wcześniej został zaszczepiony na COVID-19

Minister Michael Gove, który zajmuje się kwestią certyfikatów szczepień na COVID-19, twierdzi, że w przypadku podróży międzynarodowych wydają się one nieuniknione. Takie paszporty szczepionkowe miałyby również być aktualne tylko przez pewien okres, w zależności od tego, jak długo potrwa ochrona zapewniana przez szczepionki.