Reklama

Dlaczego Pentagon znacznie ograniczył możliwości myśliwców F35?

myśliwiec F35, ograniczenia dla F35, prędkości F35, ponaddźwiękowa prędkość F35, wada F35

Pentagon postanowił nałożyć stałe ograniczenia lotów na myśliwce F-35 Joint Strike wykorzystywane przez Marynarkę Wojenną i Marines USA.

Ograniczenia dotyczą samej prędkości, a dokładniej mówiąc, długotrwałego lotu z prędkością naddźwiękową na dużych wysokościach. W skrócie? Teraz nie będą mogli utrzymywać tak wysokiej prędkości zbyt długo, a zostaną zmuszeni do jedynie krótkich “sesji” (via Popular Mechanics).

Jest to spowodowane tylko i wyłącznie wadą konstrukcyjną. Wadą, której się nie naprawia, bo ta “nie jest warta naprawy”. Szkoda, jako że utrzymywanie prędkości naddźwiękowej w przypadku tego myśliwca grozi uszkodzeniem części ogonowej. Mowa dokładnie o wersji -B oraz -C myśliwców F-35.

Podczas lotu naddźwiękowego na bardzo dużych wysokościach F-35B oraz F-35C nagrzewa się do stopnia, w którym ciepło może uszkodzić powłokę Stealth. Taki lot stwarza także ryzyko uszkodzenia anten z tyłu, co finalnie prowadzi nie tylko do łatwiejszego wykrycia myśliwca przez wrogów, ale też ewentualnych problemów z komunikacją.

Czytaj też: Marynarka stworzyła działo elektromagnetyczne, ale go nie wykorzysta

W rezultacie piloci Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej będą latać z ograniczeniami. Od teraz ich myśliwce F-35 będą ograniczone do krótkich serii nieokreślonych publicznie prędkości rzędu ponad 1234 km/h.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News