Reklama
aplikuj.pl

Przez pandemię powołano do działania schron na wypadek wojny jądrowej

Cheyenne Mountain Complex, baza w Cheyenne Mountain, schron nuklearny Pentagon, Pentagon Cheyenne Mountain

Jedna z najbardziej zagadkowych baz wojskowych USA została ponownie otwarta z powodu pandemii COVID-19. Oto Cheyenne Mountain Complex, podziemny obiekt wykuty w granitowej skale, który został zaprojektowany do radzenia sobie z atakiem nuklearnym na USA i Kanadę.

Ironią jest, że jednak pierwszym prawdziwym kryzysem i testem dla tej placówki będzie nie atak, a trwająca pandemia. Baza powstała i działa w formie zastępczej dla bazy NORAD, a jej personel żyje w izolacji, aby zapobiec zarażeniu wirusem.

Baza w Cheyenne Mountain została zbudowana w latach 60. XX wieku jako siedziba dowództwa obrony lotniczej w Ameryce Północnej. NORAD to wspólne amerykańsko-kanadyjskie dowództwo wojskowe, którego zadaniem jest pilnowanie przestrzeni powietrznej i kosmicznej, czy śledzenie obiektów zbliżających się do Ameryki Północnej.

Dowództwo zostało pierwotnie powołane do śledzenia bombowców radzieckich, a następnie pocisków balistycznych. Po osławionym 11 września powierzono mu również misję obrony ojczyzny, monitorując komercyjną przestrzeń powietrzną pod kątem oznak porwania, jak podaje Popular Mechanics.

Czytaj też: Broniący Trumpa myśliwiec przeprowadził awaryjne lądowanie

Baza ta została zaprojektowana tak, aby przetrwać atak nuklearny i kontynuować misję wczesnego ostrzegania. Obiekt jest wykuty w litym granicie, a wejście jest chronione 25-tonowymi stalowymi drzwiami. Budynki zbudowane wewnątrz siedzą na gigantycznych stalowych sprężynach, które pochłaniają wstrząs wybuchu jądrowego. W szczytowym momencie 1800 żołnierzy USA i kanadyjskiego personelu wojskowego zarządzało placówką, a akademiki, kafeterie, jedzenie, woda i prąd sprawiły, że obiekt był samowystarczalny w nagłych wypadkach.

Pod koniec marca, według The Washington Post, NORAD zdecydował, że pandemia jest idealnym momentem na to, aby zabezpieczyć swoją główną placówkę właśnie obiektem Cheyenne Mountain.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News