Reklama
aplikuj.pl

Pestycydy mogą przyspieszać rozwój ALS

pestycydy, ALS, ALS pestycydy, PCB pestycydy, PCB ALS, stwardnienie boczne zanikowe

Wielu naukowców ciągle bada wpływ pestycydów na nasze zdrowie. Część z ich prac skupia się tylko na konkretnych chorobach, gdzie okazuje się, że substancje te mogę rzeczywiście wpływać na ich rozwój.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba neurodegeneracyjna, która atakuje komórki odpowiedzialne za ruch człowieka. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych było 16 tysięcy przypadków tej choroby. Naukowcy ciągle nie wiedzą co ją powoduje – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych chorób neurodegeneracyjnych.

Wśród potencjalnych czynników choroby wymienia się pestycydy. W 2016 roku pewne badanie wskazało dichloro-difenylotrichloroetan (DDT), metoksychlor i sześciowodorek benzenu jako zwiększające ryzyko ALS. Ten sam zespół z Uniwersytetu Michigan odkrył teraz inną klasę toksyn, która także wpływa na ALS. Są to polichlorowane bifenyle znane jako PCB.

Czytaj też: Terapia na Parkinsona dostarcza białko bezpośrednio do mózgu

Badanie sugeruje też, że substancje te nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia ALS, ale także przyspieszają jego rozwój u chorych osób. W badaniu wzięło udział 167 chorych osób. Podzielono ich na cztery grupy w zależności od ilości zanieczyszczeń znalezionych we krwi. Badania wykazały, że osoby o największym stężeniu wymienionej substancji średnio przeżyły 1 rok i 11 miesięcy. Osoby z najmniejszym stężeniem żyły jeszcze 2 lata i 6 miesięcy.

Badania jasno pokazują, że PCB wpływa bardzo negatywnie na rozwój choroby. 7 miesięcy dłuższego życia to bardzo dużo i jest to zdecydowanie znacząca różnica. Osoby chore na ALS, a w zasadzie każdy z nas, powinien unikać PCB jak tylko się da – nigdy nie wiadomo, na co jeszcze wpływa ta substancja.

Czytaj też: Słuchanie muzyki może niszczyć kreatywność

Źródło: Medicalnewstoday