Reklama
aplikuj.pl

Pewna aktywność mózgu może być objawem schizofrenii

schizofrenia

Schizofrenia to zaburzenie mózgu, które objawia się halucynacjami, urojeniami czy upośledzeniem funkcji poznawczych. Niestety, nie ma możliwości jej zdiagnozowania, dopóki nie pojawią się pierwsze epizody psychotyczne.

Neurolodzy z MIT przy współpracy z  Beth Israel Deaconess Medical Center zidentyfikowali wzór aktywności mózgu, który jest skorelowany z rozwojem tej choroby. Według nich może on być wykorzystywany jako marker do szybkiego diagnozowania schizofrenii. Przed pierwszymi epizodami psychotycznymi, możesz odczuwać łagodniejsze objawy, takie jak nieuporządkowane myślenie. Naukowcy obserwowali 158 osób w wieku od 13 do 34 lat, u których właśnie wczesne objawy wystąpiły. W grupie znalazły się także 93 osoby kontrolne bez jakichkolwiek objawów.

Naukowcy badali osoby za pomocą fMRI (funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym). Dzięki temu mogli oni zbadać aktywność mózgu z udziałem sieci stanów spoczynkowych. Rok po początkowych badaniach, 23 osoby doznały epizodu psychotycznego i zdiagnozowano u nich schizofrenię. W ich skanach mózgu naukowcy znaleźli charakterystyczny wzór aktywności, który różnił się od osób zdrowych i tych, u których wczesne objawy nie przerodziły się w chorobę. Dzięki temu możliwe będzie szybkie diagnozowanie schizofrenii u ludzi.

Czytaj też: Odkryty został potencjalny biomarker depresji

Źródło: http://news.mit.edu/