Reklama
aplikuj.pl

Piasek pokryty woskiem zamiast plastiku? Rolnicy mogą dostać alternatywę

Piasek pokryty woskiem, wosk plastik,

W dzienniku ACS Agricultural Science & Technology pojawił się ciekawy artykuł na temat pracy zespołu naukowców z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST). Ci postanowili rozwiązać problem stosowanych arkuszy plastiku wzdłuż rzędów upraw, które są stosowane przez rolników w celu zatrzymania wilgoci w glebie. Rozwiązanie? Piasek pokryty woskiem, który ma ogrom zalet.

Piasek pokryty woskiem zamiast plastiku

Chociaż samo stosowanie tych plastikowych arkuszy ma ogromny sens, to zwykle wymienia się je każdego roku. To z kolei szkodzi środowisku na dwa sposoby. Z jednej strony często powoduje to oddzielanie się kawałków plastików od arkuszy, z których część nie jest sprzątania i pozostaje w środowisku, a z drugiej sprawia, że pozostałe całe arkusze finalnie trafiają na wysypisko. Zastąpić można je jednak piaskiem krzemionkowym, którego pokryje się oczyszczoną parafiną, czyli tą nieszkodliwą dla środowiska.

Naukowcy sprawdzili to w praktyce, pokrywając ziarenka piasku 20-nanometrową warstwą hydrofobowego wosku w stosunkowo prosty sposób. Następnie rozłożyli go wzdłuż pola rolniczego w ramach cienkiej warstwy i w eksperymencie potwierdzili, że ogranicza on utratę wilgotności o 56-78%.

Czytaj też: Elektrownie jądrowe w Belgii. Państwo zmienia swoje podejście

Gdyby tego było mało, wzbogacony w ten sposób piasek w formie mulczu dla pszenicy, jęczmienia i pomidorów sprawiał, że te rośliny generowały nawet 73% plonów. Sama obecność SHS nie miała wpływu na ilość i różnorodność pożytecznych mikroorganizmów glebowych w kluczowym miejscu styku korzeni z glebą. Wprowadzenie tego rozwiązania na pola rolnicze jest ponoć proste, ale nic nie wiadomo obecnie na temat zastosowania go w praktyce.