Napoje gazowane oraz inne tego typu nie są znane z bycia zdrowymi. Okazuje się nawet, że mogą one prowadzić do zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci.

Naukowcy przeanalizowane informacje od 80 tysięcy kobiet oraz 37 tysięcy mężczyzn. Byli oni obserwowani przez badaczy przez około trzy dekady. Co cztery lata wypełniali oni ankiety na temat swojej diety, zdrowia czy ogólnego stanu zdrowia.

Czytaj też: Komórki wykorzystują cukry do komunikacji na poziomie molekularnym

Okazało się, że im więcej słodkich napojów ludzie pili (w tym bezalkoholowych, energetyków, owocowych czy izotoników) tym była większa szansa na śmierć. Przykładowo osoby pijące od dwóch do sześciu napojów słodzonych cukrem miały o 6% większą szansę na śmierć w okresie badania. Jest to w porównaniu do osób pijących takie rzeczy maksymalnie raz na miesiąc. Osoby pijące od dwóch do sześciu napojów dziennie miały o 14% większą szansę na przedwczesną śmierć.

Odkrycie zostało potwierdzone nawet po wzięciu innych czynników wpływających na wczesną śmierć – palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy jedzenie czerwonego mięsa.

Warto jednak pamiętać, że badanie wykazało jedynie związek i nie pokazuje wprost, że picie słodzonych napojów prowadzi do szybkiej śmierci. Jest pomiędzy tym pewne powiązanie, które z pewnością będzie w przyszłości zgłębiane.

Czytaj też: Sonda laserowa wykrywa śmiertelnego czerniaka w kilka sekund

Źródło: Livescience

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!