WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sonda laserowa wykrywa śmiertelnego czerniaka w kilka sekund

Czerniak to jedna z najbardziej śmiertelnych postaci raka skóry. Na świecie coraz bardziej zwiększa się ilość jego przypadków i naukowcy pracują nad nowymi sposobami na leczenie oraz wykrywanie choroby.

Wczesne wykrycie każdego raka jest niezbędne dla dobrych rokowań. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie fal świetlnych. Gdy przechodzą one przez obiekty to rozpraszają się w określony sposób. Naukowcy wykorzystali tę właściwość do zaprojektowania sondy laserowej, która interpretuje te wzory w ciągu zaledwie kilku sekund.

Zmiany w rozproszeniach światła zostały przeanalizowane na 69 zmianach występujących u 47 osób zgłoszonych do Vancouver General Hospital Skin Care Centre. Te badania umożliwiły stworzenie sondy, która może bardzo łatwo wykrywać czerniaka. Co więcej, została ona stworzona przy wykorzystaniu niedrogich materiałów, dzięki czemu jest to tanie i proste w produkcji urządzenie.

Czytaj też: Apple Watch rzeczywiście ratuje ludzkie życia

Istnieją już podobne rozwiązania, ale mają one jedną wadę – ogromne wymiary utrudniające ich wykorzystanie w gabinetach dermatologicznych. Nowe urządzenie jest znacznie mniejsze i nie wymaga dodatkowego sprzętu przez co świetnie sprawdzi się w mniejszych gabinetach.

Naukowcy mają nadzieję, że ich rozwiązanie trafi do wielu gabinetów i pomoże w szybkim wykrywaniu czerniaka. Dzięki temu więcej osób otrzyma szybciej odpowiednie terapie i zostanie wyleczonych.

Czytaj też: Komórki wykorzystują cukry do komunikacji na poziomie molekularnym

Źródło: Medicalnewstoday