Reklama
aplikuj.pl

Pierwotne cząsteczki spontanicznie organizują się w eksperymencie „zupy”

cząsteczki, pierwotne cząsteczki, aminokwasy, życie, powstanie życie, eksperyment życie

Powstanie życia z materii nieorganicznej to jedna z największych tajemnic biologii. Naukowcy z Georgia Tech i Scripps Research Institute przeprowadzili eksperyment „pierwotnej zupy”.

Badacze odtworzyli mieszaninę substancji, która była obecna na Ziemi podczas powstawania życia. Obejmuje to niektóre aminokwasy, takie jak lizynę, argininę czy histydynę oraz trzy inne, których życie nie wykorzystuje. Taka mieszanina umieszczona została w wodzie zawierającej hydroksykwasy pomagające w reakcji aminokwasów. Całość podgrzano do 85°C w celu naśladowania warunków wtedy panujących.

Czytaj też: Zaobserwowano znajdującą się niedaleko planetę podobną do Ziemi

Okazało się, że biologiczne aminokwasy łączyły się bardzo łatwo i praktycznie wykluczyły te niebiologiczne. Nawet lizyna bardzo dobrze wpasowała się w całość. Było to dosyć nieoczekiwane, ponieważ całość łączyła się poprzez alfa-aminę w rdzeniu aminokwasu.

Zespół twierdzi, że badania mogą pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego życie wykorzystuje tylko 20 aminokwasów z 500 obecnych na Ziemi. Możliwe, że są to te, które najłatwiej się łączą i tworzą fragmenty białek, które są podstawą życia.

Czytaj też: Nastała złota era dla morskich odkryć

Źródło: Newatlas