WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwsza operacja na ludzkim oku przeprowadzona przy pomocy robota zakończona sukcesem

Niektóre operacje są ciężkie albo wręcz niemożliwe do przeprowadzenia przez człowieka. Przyszłość zaawansowanej chirurgii jest ściśle związana z robotyką. W tym tygodniu brytyjskim chirurgom udało się z powodzeniem przeprowadzić pierwszą na świecie operację wewnątrz oka z wykorzystaniem robota.

Operacja odbyła się w szpitalu imienia Johna Radcliffe’a w Oksfordzie pod nadzorem profesora Roberta MacLarena na pacjencie, który miał membranę rosnącą na powierzchni siatkówki. Membrana miała jedną setną milimetra grubości i musiała zostać wycięta z siatkówki bez jej uszkadzania.

Po pomyślnym zakończeniu operacji MacLaren powiedział, że właśnie był świadkiem wizji operacji przyszłości. To zupełnie nowy rozdział chirurgii oka, coś, co leżało poza zasięgiem poprzedniej technologii. Lekarze mieli do dyspozycji ekran dotykowy i joystick do sterowania robotem, co pozwoliło im pomyślnie zakończyć operację, wykorzystując małą ilość ruchów.

Potencjał, jaki tkwi w wykorzystaniu technologii do operacji, których pomyślne zakończenie dotąd graniczyło z cudem, jest ogromny. Dzięki współpracy człowiek — maszyna możliwe staje się wyleczenie ludzi ze ślepoty metodą z wykorzystaniem komórek macierzystych czy terapii genowe. Metody te wymagały ogromnej precyzji, która teraz jest możliwa do osiągnięcia.

Źródło:http://www.digitaltrends.com