Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy odkryli coś niezwykłego. Oto pierwsza skamielina dinozaura zabitego w wyniku uderzenia asteroidy

pierwsza skamielina dinozaura zabitego w wyniku uderzenia asteroidy

Obecnie uważa się, że 66 milionów lat temu w Ziemię uderzyła asteroida o średnicy ponad 11 kilometrów, która zmiotła z Ziemi trzy czwarte wszystkich roślin i zwierząt, a w tym wszystkie dinozaury poza przodkami dzisiejszych ptaków. Wspominamy o tym nie bez powodu, a dlatego, że wydobyta w Tanis w USA i pokazana właśnie światu skamielina dinozaura zabitego w wyniku uderzenia asteroidy ma z tym dniem wspólnego więcej, niż inne podobne skamieliny.

To ponoć pierwsza skamielina dinozaura zabitego w wyniku uderzenia asteroidy

Ta skamielina w idealnym wręcz „nieskazitelnym stanie” dotyczy nogi przedstawiciela gatunku Thescelosaurus wraz z jego skórą. Według naukowców wspomniana asteroida, która uderzyła w Ziemię jakieś ~3000 km od miejsca, w którym wydobyto właśnie skamielinę, jest potwierdzeniem, że samo uderzenie wyemitowało tak ogromną energię, że noga tego małego roślinożercy została oderwana bezpośrednio od pozostałej części ciała w momencie uderzenia asteroidy.

Czytaj też: Powstał papier wielokrotnego użytku z pyłków kwiatowych

Dlatego też wedle naukowców ta skamielina, to w rzeczywistości pierwsze odkryte szczątki dinozaura, który był ofiarą bezpośredniego uderzenia asteroidy w Ziemię. Poza tym na tych samych wykopaliskach archeolodzy odkryli również skamieniałe szczątki żółwia przebitego drewnianym kijem, małe ssaki i ich nory, skórę triceratopsa, embrion pterozaura wewnątrz jaja oraz ponoć fragment samej asteroidy.