WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pierwsza teleportacja danych pomiędzy układami komputerowymi

Pierwsza teleportacja danych pomiędzy układami komputerowymi

Naukowcy z University of Bristol i Technical University of Denmark po raz pierwszy osiągnęli kwantową teleportację między dwoma układami komputerowymi.

Zespołowi udało się natychmiast wysłać informacje z jednego układu do drugiego bez fizycznego lub elektronicznego połączenia, co stanowi wyczyn, który otwiera znamienite drzwi do rozwoju komputerów kwantowych i Internetu kwantowego.

Ten rodzaj teleportacji jest możliwy dzięki zjawisku zwanemu splątaniu kwantowemu, w którym dwie cząstki zostają tak splecione ze sobą, że mogą „komunikować się” na duże odległości. Zmiana właściwości jednej cząstki spowoduje, że druga również natychmiast się zmieni, bez względu na to, ile przestrzeni dzieli ich dwie. Zasadniczo informacje są teleportowane między nimi.

Hipotetycznie nie ma ograniczenia co do odległości, na jaką może działać teleportacja kwantowa – i to rodzi pewne dziwne implikacje, które zdziwiły nawet samego Einsteina. Nasze obecne rozumienie fizyki mówi, że nic nie może podróżować szybciej niż prędkość światła, a jednak przy teleportacji kwantowej wydaje się, że informacje przekraczają to ograniczenie prędkości.

Wspomniany zespół wygenerował pary splątanych fotonów na chipach, a następnie dokonał pomiaru kwantowego jednego z nich. Proces zmienił stan fotonu, a ta została natychmiast zastosowana w bliźniaczym na drugim chipie.

Zespół zgłosił wskaźnik sukcesu teleportacji na poziomie 91 procent i udało mu się wykonać kilka innych funkcji, które będą ważne dla obliczeń kwantowych. Obejmuje to zamianę splątania (gdzie stany mogą być przekazywane między cząsteczkami, które nigdy bezpośrednio nie oddziaływały za pośrednictwem mediatora) i splątanie ze sobą aż czterech fotonów.

ŹRÓDŁO: New Atlas