14Trees jako wspólne przedsięwzięcie brytyjskiej grupy CDC i międzynarodowej firmy budowlanej LafargeHolcim niedawno zrealizowało ważny projekt w Malawi w Afryce. W jego ramach powstała wyjątkowa, bo pierwsza wydrukowana w 3D szkoła.
Druk 3D w tej formie budownictwa pozwala formować ściany konstrukcji na wcześniej przygotowanym fundamencie, znacząco ograniczając koszty tego etapu. Następnie wprawdzie i tak w ruch muszą pójść specjaliści, zajmując się wykończeniem (montaż okien, drzwi, pokrycia dachowego), ale nie bez powodu uznaje się to rozwiązanie jako ekologiczne (o 50%), szybsze i mogące rozwiązać problem braku infrastruktury czy zwyczajnych domów w miejscach pokroju Afryki.
Czytaj też: Wydrukujcie i złóżcie swój gramofon Songbird, dzięki Frame Theory 3D
Pierwsza wydrukowana w 3D szkoła zyskała ściany w zaledwie 18-godzinnym procesie
Pierwsza wydrukowana w 3D szkoła w Malawi jest o tyle ważna, że postawiła pierwszy krok do uzupełnienia 36000 brakujących sal lekcyjnych nie w 70, a zaledwie 10 lat jeśli porównujemy metody tradycyjne do tych nowoczesnych, obejmujących druk 3D. Wygląda jednocześnie na to, że tego typu wydrukowana szkoła spełnia swoją funkcję, bo uczniowie zaczęli brać w niej pierwsze lekcje pod koniec zeszłego miesiąca. Teraz oficjalnie liczba szkół wzrosła z 12 do 13.
Czytaj też: Nowe benchmarki 3DMark skupiają się na procesorze w ciekawy sposób
Drukowanie ścian tego budynku zajęło zaledwie 18 godzin, co jest świetnym wynikiem w porównaniu z kilkoma dniami, które najczęściej wymagają konwencjonalne metody. Wraz z ukończeniem tego projektu, pierwsza wydrukowana w 3D szkoła będzie świadectwem, że „da się”, co posłuży 14Trees do realizacji kolejnych pomysłów.